wtorek, 27 września 2011

Moja Wola ( gmina Sośnie) - pałac z XIX w.

Pałac w Mojej Woli nazywany jest perłą Południowej Wielkopolski. Dziś ta perła jest w opłakanym stanie.  Sprzedana prywatnemu właścicielowi popada w ruinę. Latem 2011 bez żadnych problemów można było wejść do środka, wchodziły tam gromady młodzieży, dzieci. Stan środka jest straszny, widać dewastację i ślady odbywających się tam libacji. Znam ten obiekt z opowiadań ojca, który pamiętał ostatnią właścicielkę, zanim po wojnie pałac przejęło państwo. Obiekt jest uroczy, unikatowe wykończenie murów, według różnych źródeł korą dębu hiszpańskiego, czyni go jedynym w swoim rodzaju. Żal ogromny, że popada w ruinę i nowy właściciel nie dba o niego zupełnie. Na różnych forach poświęconych Mojej Woli można poczytać o historii  pałacu i jego obecnej, tragicznej sytuacji.

12 komentarzy:

 1. Witaj! Napatrzeć się nie mogę.... Piękne choć zaniedbane... szkoda:( ! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. ...rzeczywiście podobna sytuacja jak z naszą willą Jaehne...przegooglowałam I-net, poczytałam...i żal!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Trafiłam na Twojego bloga przypadkiem ale jeśli pozwolisz to zostanę dłużej:) uwielbiam historię ,piękne i tajemnicze miejsca ,tylko szkoda że wiele z nich już się nie da uratować.Mieszkamw okolicy gdzie w każdej wsi jest pałac ,niestety zazwyczaj w opłakanym stanie albo go już w ogóle nie ma:( Z bólem serca patzrę jak niszczeją te piękne zabytki.Jest jednak też coś pozytywnego , pałac który mieści się niedaleko ode mnie był dosłownie ruiną ,zdawałby się nie do ocalenia ,jednak jakiś zapaleniec go kupił i dokonał cudu wstawiam link (to nie jest reklama) http://palacwiechlice.pl/projekt/ dalej na tej stronie są zdjęcia jak pałac wygląda obecnie.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłem tam w zeszłym roku i naprawdę szkoda miejsca. Szkoda że nie mam grubej kasy bo z chęcią odkupiłbym taki obiekt:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimie też tak sobie myślałam, szkoda, że nie ma kasy....

   Usuń
 5. A czy można ustalić kto jest teraz właścielem? Albo czy ma ktoś więcej zdjęc tego pałacu?
  będę wdzięczna za pomoc :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdzies wyczytalem ze przerabiaja ten palac na hotel i ze w zeszlym roku ruszyly prace

  OdpowiedzUsuń
 7. Przed dwoma tygodniami wyglądał mniej więcej tak jak na pokazanych zdjęciach. Zamek Gargamela. Niezbyt piękny, choć ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 8. No poezja przed chwilą wróciłem :D masakra po ciemku :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam tam na tegorocznej majówce. Na razie nie ma żadnych prac remontowych. "Na szczęście" zdewastowane jest wnętrze, ale to, co jest unikalnego w tym pałacu, czyli kora, jest na swoim miejscu.
  Oprowadzał nas starszy pan mieszkający w pobliskich blokach, za paczkę fajek. Mówił, że za rok tu będzie hotel...

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoda, że nadal się nic nie dzieje. Teraz jego ruina musi być jeszcze większa. Mam nadzieję, że w końcu dojdzie do tego remontu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziś tj.29.09.2014r nadal nic się nie zmieniło, pałac niszczeje i nic się nie dzieje.

  OdpowiedzUsuń